PRECZYTAŁAM, POLECAM — Aleksandra Grabinska

This article is a book review written by Aleksandra Grabinska in LXX. We invite students who speak Polish to submit a translated version of this in English. The best translation will be presented alongside the Polish version of the article!

Niewielu można znaleźć takich autorów jak Sanderson, niewiele książek które nie bazują na stereotypach, ani nie łamią ich w równie banalny sposób. Dzisiaj chciałabym Wam polecić jedną (ach ciężko się zdecydować!) z moich ulubionych książek Brandona Sandersona pod tytułem ,,Droga Królów”.
Jeśli nie zabraknie wam odwagi, żeby wziąć do ręki (a w zasadzie do rąk) tą ogromną cegłę to na pewno tego nie pożałujecie. Faktem jest, że akcja na początku trochę się dłuży, ale naprawdę warto być cierpliwym. W trosce o Wasze bezpieczeństwo dopowiem, że książka jest wysoko uzależniająca, a przebieg zdarzeń nie sposób jest przewidzieć do samego końca. Aż trudno uwierzyć, że można tak utożsamić się z bohaterami chirurga-wojownika w niewoli, surowej księżniczki heretyczki czy jej uczennicy artystki-złodziejki. To co łączy kultowe powieści fantasty to bogactwo i spójność świata przedstawionego. I to również charakteryzuje twórczość Brandona Sandersona. Cywilizacja Roszaru oparta jest na cyklicznej burzy przetaczającej się regularnie przez kontynent, energia Arcyburzy wykorzystywana jest do zasilania fabriali- urządzeń stworzonych poprzez uwięzienie sprenów- na wpół materialnych refleksów ze świata idei. Zaskakujące zmiany pogody oraz ujawnianie się nadprzyrodzonych mocy u bohaterów wywrócą świat do góry nogami. Akcja obfituje również w fascynujące opisy rozgrywek politycznych toczących się w trakcie trwającej wojny. Drugiej takiej książki nie znajdziecie, dla pocieszenia powiem tylko, że są też następne części (,,Droga Królów jest pierwszą częścią sagi ,,Archiwum burzowego światła’’).

Recommended Articles